2023 ITEC Award Winners

ITEA 2023 ITEC Award Recipients

Tuba Plus
Adjudicators: Chair: Dr. James Gourlay, Abigail Lannan, Scott Sutherland 

Winner
Evan J Zegiel

Honorable Mention
Tomohiro Sosogi – TUBASSADORS

2023 Harvey Phillips Award Finalists
Raul Rodriguez, chair 

Judges: Eric Fritz, Brendan Ige, Kenneth Kroesche, Leanne Stamp

Tuba and/or Euphonium featured in a Chamber Music Setting

Finalists:
Shunsuke Abe – Fantasia Two Tubas and Piano
Jose Flores – Entering the Scene for Euphonium and Jazz Quartet
Evan Zegiel Event – Horizon for Horn, Tuba and Fixed Media

Winner: 
Jose Flores – Entering the Scene for Euphonium and Jazz Quartet

Euphonium in a Solo Role 

Judges: Joanna Hersey, Mai Kokubo, Abigail Lannan, Will Sutton

Finalists:
Hidenori Arai – Three Songs for Euphonium and Piano
Drew Bonner – A Moment of Truth Euphonium and Piano
Aaron Perrine – Drifting Euphonium and Wind Orchestra

Winner: 
Aaron Perrine – Drifting Euphonium and Wind Orchestra

Tuba in a Solo Role

Judges: Julian Dixon, David Saltzman, Stephanie Ycaza

Finalists:
Todd Goodman – Tuba Concerto No. 2-This Too Shall
Pass Tuba and Wind Ensemble
Matt Hightower – Iberian Vignettes Tuba and Piano
Marcos Ripoll – Concerto Tuba and Orchestra
Evan Zegiel – Heavy Metal Concerto Tuba and Fixed Media

Winner: 
Matt Hightower – Iberian Vignettes Tuba and Piano

 ITEA Mary Ann Craig Focus on Women Award, Finalists

Judges: Deanna Swoboda (chair), Chanell Chrishlow, Eduardo Nogeuroles, Richard White

Winner: 
Joanna Hersey – Nanon, composed for tuba, euphonium, and electronic track

Honorable mention:
Tom McCaslin – CHASING LIGHT AND SOUND: The Tuba Music of Elizabeth Raum 

ITEA Winston Morris Award for Tuba Ensemble Composition

Judges: Mike Dunn (chair), Adam Crowe, Clayton Maddox

Finalists:
Jose Flores – The Face Stealer 
Matt Hightower- Rapid Run 
Ian Lester – Liminal Spaces

Winner:
Ian Lester – Liminal Spaces

ITEA Jim and Jamie Self Creative Award

Judges: David Holben (chair), Zach Collins, David McLemore, Sergio Carolino

Winner:
Jose Martinez – Duo2Arts

ITEA Roger Bobo Awards for Excellence in Recording Finalists

Judges: Velvet Brown (chair), Sean Kennedy, Gretchen Renshaw James

ENSEMBLE

Finalists:
Microtub – Sonic Drift 
Sergio Carolino – Color Wheel Ensemble
Sergio Carolino – Pocket Change

Winner: 
Microtub – Sonic Drift

SOLO EUPHONIUM

Finalists:
Hidenori Arai – Euphonium a la Carte
Martin Smith – The Lyric Euphonium

Winner:
Hidenori Arai – Euphonium a la Carte

SOLO TUBA

Finalists:
Sergio Carolino – Portuguese and Australian Music for Tuba and Concert Band
Sergio Carolino – XL Duo Game Over

Winner:
Sergio Carolino – Portuguese and Australian Music for Tuba and Concert Band

ITEA Clifford Bevan Award for Excellence in Research – Finalists

Judges: Ken Drobnak (chair), Stewart Carter, Debbie Reeves, Scott Roeder, Gail Robertson

Finalists:
Tubas, Tubists, and Composers: a mixed-methodological approach to performer-and composer-instrument relationships By Jack Adler-McKean

The Serpent Source Book – The French Methods: A Historical Guide to Playing the Serpent By Beth Chouinard-Mitchell

Winner:
The Serpent Source Book – The French Methods: A Historical Guide to Playing the Serpent By Beth Chouinard-Mitchell

ITEA Dan Perantoni Teaching Award

David Saltzman

The ITEA Dan Perantoni Teaching Award will be awarded yearly to one individual beginning with ITEC 2016.

ITEA Lifetime Achievement Award

Gary Bird 

Gerhard Meinl